Tippek gyapjú ágynemű vásárláshoz

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Tényleg allergizál a gyapjú?

Most megtudhatod, válthat-e ki asztmát vagy allergiát gyapjú ágyneműd

2015. október 08. - Molnár Miklós

Üdvözöllek,

Molnár Miklós vagyok, a Matrackuckó munkatársa, a gyapjú allergia több szempontból is nagyon érdekel. Egyrészt már jó ideje foglalkozom a gyapjú alapanyaggal, másrészt gyerekkorom óta allergiában és asztmában szenvedek.

poratka.jpgA neten böngészve megakadt a szemem egy videón, melyben egy allergológus hölgy azt állítja, a gyapjú ágyneműk használata "nem igazán szerencsés" a poratka allergiásoknak, hiszen a gyapjú takaró csak 40°-on mosható, így a poratka sikeresen megtelepszik benne. Azt pedig mindenki tudja, az asztmás és allergiás panaszok többségéért az atkák ürülékében található fehérje a felelős. 

Nyilatkozatának egy része helyes, az atkák valóban csak 60° felett pusztulnak el, ezt én is el szoktam mondani, amennyiben pehely/toll vagy műszálas ágyneműről beszélek.

De mi a helyzet a gyapjúval?

A háztartásokban megtalálható szőrmés dolgok illetve házi kedvencünk szőre valóban allergizálnak, mivel ideális élőhelyét képezik az atkáknak. Ilyenek például a lószőr pokróc, a nyúlprém kalap és a birkaszőr szőnyeg is. Ebből sokan arra következtetnek, a gyapjú takaró is ebbe a kategóriába esik. Tévesen.

A birka durva fedőszőre és felszőre - melyből az előbb említett alkalmasságok készülnek - nem egyezik meg a pehelyszálakkal. A merinó finom gyapjú viszont kizárólag pehelyszálakból áll.

gyapjuszal.jpgA gyapjúszálat pedig egy nagyon fontos dolog különbözteti meg a birkaszőrtől illetve a macska és kutyaszőrtől. Az utóbbiak teljesen egyenesek, így az atkák könnyen megtelepszenek rajtuk. Velük ellentétben a gyapjúszálon ívelődések vannak, hullámos, göndör. Magyarországi kutatások bizonyítják, hogy a gyapjú ágyneműben az ágyatkák emiatt nem tudnak megtelepedni (Dr. Vahid Yousefi-Kóbori Judit: A merinó juhok tenyésztése és kiválasztása. Szaktudás Kiadó Ház, Budapest, 2002. 20. oldal). Emiatt poratka allergiások is nyugodtan használhatják gyapjú takarójukat.

Ha mégis átjutna a gyapjún néhány atka, garantált hogy az ottani klíma elveszi a kedvüket a megtelepedéstől. Ezek az apró pókszerű állatok ugyanis a meleg levegőt, a 70-80%-os páratartalmat kedvelik leginkább, a gyapjúszálak magas párafelvevő és párologtató képességük miatt viszont száraz klímát teremtenek a takaró alatt.

A gyapjúzsír a gyapjúszál felületét vonja be, az időjárás viszontagságaitól védi az állat gyapját. Ezt a megtisztított gyapjúzsírt nevezzük lanolinnak, mely kenőcsök népszerű alapanyaga. Az 1950-es években lezajlott kísérletek az allergiás emberek 1%-ánál lanolin allergiát mutattak ki. Később azonban kiderült, hogy rossz minőségű gyapjúviaszt használtak, mely vegyszert tartalmazott, ez váltotta ki az allergiát. A gyapjúviasz tehát nem allergizál, sőt taszítja a port, antisztatikussá teszi a gyapjút, a poratka így nem telepszik meg benne, bőrbarát anyag.

A gyapjú nagyon ritka esetben válthat ki allergiát, csináld meg ezt a tesztet, mellyel kiderítheted hogy túlérzékeny vagy-e a gyapjúra: szorítsd a gyapjú anyagot a kezedre, tartsd rajta kb. negyed óráig. Ha viszketni kezd a bőröd, bevörösödik, esetleg kiütéses lesz, akkor sajnos neked nem javasolt a gyapjú ágynemű használata.

Allergiás és asztmás tüneteket gyapjú takaróm nem váltott ki soha, és Neked is szívből ajánlom használatukat!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyapju-agynemu.blog.hu/api/trackback/id/tr97798144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása