Tippek gyapjú ágynemű vásárláshoz

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Aludj jobban, használj gyapjú ágyneműt!

Miben tér el a gyapjú takaró a paplanoktól?

2016. január 08. - Molnár Miklós

Szeretném már az elején leszögezni, írásom némileg szubjektív, ugyanis személyes tapasztalatom alapján tettem le voksomat a merinoflor (gyapjúszövet) ágyneműk mellett jó néhány évvel ezelőtt. Emellett azonban objektív tényeket is említek majd.

Annak idején én is paplant használtam, méghozzá gyapjú paplant. Ez a következőképpen nézett ki: pamut-szatén fedőanyag, mely kártolt gyapjúval volt megtöltve (nem azonos a kiváló minőségű fésűsgyapjúval, melyből a gyapjú takaró készül!).

Ez az ágynemű jó meleg volt, de sajnos gyakran leizzadtam benne, helyesebben fogalmazva, verejtékben tocsogva ébredtem. Néhány évvel később ismerkedtem meg a gyapjú ágyneműkkel, és ezek használatával a kellemetlen jelenség egyik pillanatról a másikra eltűnt. Közben pedig a titok nyitjára is fény derült.

A merinflor gyapjú takarók a pamut hordozóanyagon és a rá rögzített gyapjú szöveten kívül nem tartalmaznak más anyagot, míg a paplanoknál a jellemzően pehely vagy gyapjú töltetet pamut fedőanyagba teszik bele.

Az úgynevezett hőmérséklet-kiegyenlítő hatás a gyapjúra jellemző, a paplan pamutból készülő fedőanyagánál illetve pehely tölteténél ez kevésbé érvényesül (a gyapjú paplanra sajnos ugyanúgy igaz ez, hiszen ott is pamut a fedőrész).

Miről is van szó pontosan?

Alvás közben a tested folyamatosan párologtat, a takaró/paplan pedig a test állandó hőmérsékletét szigeteli le. De amíg a gyapjú ágynemű nagy nedvesség felvevő és légáteresztő képessége révén megakadályozza az izzadást, a paplanban ez a pára visszacsapódik a testedre.

gyapju_szalsuruseg_700.jpg

A gyapjú egyik különlegessége, hogy még nagy nedvességtartalomnál is száraz tapintású, illetve szépen lassan melegíti fel a testedet alvás közben (először hőt ad le a takaró, és csak utána kezd el nőni saját hőmérséklete), állandó, meleg és száraz alvásklímát teremt körülötted, ezzel pedig hatékonyan kímél meg a hideg sokktól.

A pamut felszívja ugyan a verejtéket, viszont nedves is marad, a pehely/toll páraáteresztő képessége pedig hagy kívánni valót maga után, ennek köszönhetően a paplanra - a gyapjúnál megismert - hőszabályozás nem jellemző olyan mértékben.

Az előbb írtak miatt a gyapjú takaró huzat nélküli használatát javaslom számodra, amennyiben szeretnéd maximálisan kihasználni eme áldásos hatását.

Próbáld ki Te is a gyapjú ágyneműket, és tapasztald meg az izzadásmentes, pihentető alvást!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyapju-agynemu.blog.hu/api/trackback/id/tr488120992

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása