Először is hadd gratuláljak Neked, hogy gyapjú ágyneműben gondolkodsz, a természetes gyapjú takarók és derékaljak hatékonyan segítik majd igazán regeneráló pihenésedet.
Ha végigolvasod ezt a cikket, olyan profi leszel a gyapjú ágyneműkkel kapcsolatban, hogy garantáltan nem hibázol vásárláskor!
1. Valódi a gyapjú?
Az első és legfontosabb kérdés, amikor belépsz az üzletbe, vajon igazi gyapjú takarót kínálnak majd Neked? (Mindenképpen szaküzletben vásárolj! Katt ide, és olvass el egy elrettentő történetet ezzel kapcsolatban!).
Szerencsére nem kell zavartan a kereskedő előtt állnod, csak kérj szépen egy kis mintát az ágyneműből, perzseld meg és figyeld hogy viselkedik. Amennyiben gyorsan lángra lobban és műanyag szag mellett leég, köszönd meg a lehetőséget és sétálj ki.
A gyapjúszál egy keratinnak nevezett fehérje, amely ha lángot közelítesz felé, szépen lassan leizzik, miközben égett szőr szagot áraszt (tudod, ezt érzed disznóvágáskor, amikor leperzselik a szőrt az állatról). Ez különbözteti meg tehát a gyapjú szálat a mesterséges és növényi szálas anyagtól.
Ennyivel azonban nem elégedhetsz meg, aki át akar ejteni, az kevert szálas anyagot fog odanyújtani, mely majdnem ugyanúgy viselkedik mint a gyapjú. Miután leégett az anyag, próbáld az ujjaddal szétmorzsolni. Ha ez nem sikerül, mert annyira megkeményedett, akkor gyapjúval kevert műszállal van dolgod, ezzel szemben az igazi gyapjú égésterméke könnyedén szétmorzsolható!
2. Milyen gyapjú anyag legyen?
Bár eredetileg csak a birka bundájának pehelyszálait nevezték gyapjúnak (nem keverendő össze a durva birkaszőrrel!), manapság a láma, kasmír kecske, angóra nyúl stb. pehelyszőrét is ezzel a kifejezéssel illetik.
Mi alapján válassz közülük?
Magyarországon merinó birka és bárány, láma és kasmír gyapjúval találkozhatsz, így most leszűkíteném a kört ezekre.
A juh fajták közül a merinó típus adja a finom gyapjút (a szálátmérő 16-28 mikron), a többi birkafajta szőréből esetleg szőnyeg, falvédő stb. készül. Nem találkoztam még olyan gyártóval, aki ne merinóból készítené ágyneműjét, erre tehát szerencsére nem kell különösebben figyelned (inkább a korábban írt kontároktól származó hamisítványokra koncentrálj!).
Birka vagy bárány? Nagyon nem mindegy, a kisbirka puha, hófehér, nagyon finom gyapját nevezzük bárány gyapjúnak, mely klasszisokkal selymesebb tapintású, mint a birka gyapja, mely az öreg állat sokadik nyírásából származik. Ár tekintetében nem jelentős a különbség, azt javaslom válaszd inkább a bárány gyapjút (a származási helyről nem térnék ki részletesebben, elég annyi, az ausztrál és új-zélandi merinó bárány a legjobb minőségű).
A láma és kasmír gyapjú egy kicsivel "izgalmasabb" a merinó gyapjúnál. A Peruban őshonos láma gyapja barnás színű, finomsága nagyjából megegyezik a báránnyal, a Himalájában és az Andokban is előforduló kasmír kecske híres gyapja pedig a legfinomabb mind közül (14-15 mikron a kasmír szál átmérője).
Árfekvésük magasabb a merinónál, tulajdonságaik azonban lényegében megegyeznek. A meleg tartás és hőszabályozás ugyanolyan szinten érvényesül, azt neked kell eldöntened, kifizeted-e az exkluzivitás miatt a jóval nagyobb összeget (Érdemes figyelembe venned, a nálunk kapható láma és kasmír ágyneműk merinóval kevert láma és kasmír gyapjúk, ellenkező esetben megfizethetetlenek lennének).
3. Milyen az ideális szálsűrűség?
A szálsűrűség megmutatja, hogy a takaró hordozófelülete hány gramm gyapjút tartalmaz négyzetméterenként. Ez szabályozza a gyapjú ágynemű hőszigetelő képességét és általában kedvező tulajdonságait. A magyar piacon a gyapjú ágyneműk sűrűsége 400 és 700 g/m² között változik.
A nagyobb sűrűségű, 600-700 grammos ágyneműket ajánlom általában, de azt sem lehet kategorikusan kijelenteni hogy mondjuk a 450-es rossz lenne, egyszerűen csak nem praktikus szerintem. Hűvösebb illetve közepesen fűtött szobában legalább 600 g/m2-es gyapjú ágyneműt javaslok, persze sok minden függ a személyes hőigényedtől is.
Amennyiben nem vagy fázós, vagy jó meleg a hálószobád az 500-550 grammos is ideális lehet, de akkor már válaszd inkább a bolyhosított, könnyebb nyári illetve négy évszakos takarókat.
4. Téli vagy nyári gyapjú?
Gyakran felmerül a kérdés, egész évben használható a vastagabb és sűrűbb gyapjú takaró? A gyapjú klíma kiegyenlítő hatása miatt természetesen egész minden évszakban használhatod, csak éppen nem érdemes (600-as merinó takarómat régebben nyáron is használtam, nem izzadtam bele, de azért néha melegnek éreztem).
Nyáron és tavasszal érdemes egyoldalas, kisebb szálsűrűségű gyapjú ágyneműben aludnod.
5. Biztosan nem vagy allergiás a gyapjúra?
A gyapjú ágynemű nagyon ritka esetben válthat ki allergiás tüneteket, a veszély tehát szinte elhanyagolható, mégis felmerül a kérdés.
Vajon érint ez téged?
Ellenőrizd le ezzel a bőrprovokációs teszttel. Szorítsd rá a gyapjút kezedre, majd 10-15 perc után vedd le. Amennyiben viszketni kezd, kiütéses vagy hólyagos lesz, sajnos más anyagból készült ágyneműt kell keresned (A gyapjú allergiáról itt olvashatsz bővebben).
Sok sikert kívánok a gyapjú ágynemű kiválasztásához!
Üdv,
Molnár Miklós és a Matrackuckó csapata.