Tippek gyapjú ágynemű vásárláshoz

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Valódi a gyapjú ágyneműd? Teszteld le!

A mindent eldöntő gyapjú lángpróba

2015. október 01. - Molnár Miklós

Megvetted már gyapjú ágyneműdet? Esetleg vásárlás előtt állsz?

Gondolom biztosra akarsz menni, eredeti, 100% gyapjú ágyneműt kapsz majd, nem pedig kevert szálas silány vacakot, vagy éppen hamis, mű-gyapjút.

Ha volt már dolgod gyapjúval, és tapasztaltabb vagy ebben a témában, előfordulhat hogy akár tapintással is meg tudod mondani, műszálas vagy igazi gyapjú-e az anyag, mert azért elég nagy a különbség közöttük, de a műszállal kevert gyapjút lehetetlen megkülönböztetni a 100%-ostól.

További fogódzó lehet, hogy a frissen kicsomagolt gyapjúnak van egy jellegzetes, birka szaga, mely gyakori szellőztetéssel egyébként kimegy belőle. A jól kiszellőztetett gyapjú már szagtalan, tehát ebből sem indulhatsz ki.

Végezd el ezt a tesztet, és bizonyosodj meg takaród eredetiségéről. Leendő gyapjú ágyneműdet is sikerrel választhatod ki segítségével.


gyapju_eges.jpgA gyapjúszál elsősorban egy speciális, keratinnak nevezett fehérjeanyag, emellett nagyrészt szénből, oxigénből, hidrogénből, nitrogénből és kénből álló szerves vegyület, illetve 18 különféle aminósavat tartalmaz, 
hasonlít más állati szőrökhöz illetve az emberi hajhoz. Ezért jól meghatározottan viselkedik ha hőforrás közelébe kerül.

Vegyél egy kis mintát az ágyneműből, és gyufával vagy öngyújtóval perzseld meg. A növényi szál (pamut, len) gyorsan kap lángra és leég, a műszál hasonló módon összezsugorodik, emellett pedig erős műanyag szagot áraszt. Ha ezt tapasztalod, sajnos nem igazi a gyapjú. Az ugyanis nem kap lángra, hanem szépen lassan leizzik, miközben égett szőr-, haj szagot érezhetsz. Ebben az esetben tehát nyert ügyed van. Emellett önkioltó, vagyis elvéve a lángtól, az izzás abbamarad (Tűzbiztonsági szempontból is érdemes tehát gyapjú ágyneműt használni!).


A probléma azonban sajnos továbbra is fennáll, ugyanis a trükkös kereskedők nem teljesen műszálas ágyneműt fognak rád sózni, hanem gyapjúval kevert műszálast. A kevert anyag pontosan ugyanúgy ég le mint a gyapjú
Amikor leizzott a minta, próbáld meg az égésterméket ujjaiddal összemorzsolni. Ha ez könnyedén megy, akkor 100% gyapjút tartalmaz az ágynemű, ha azonban annyira megkeményedik, hogy ez lehetetlen, akkor gyapjú-műszál keverékkel van dolgod.

Sok sikert kívánok a gyapjú ágynemű kiválasztásához!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyapju-agynemu.blog.hu/api/trackback/id/tr717795486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása