Az első dolog ami eszedbe juthat ha meghallod a gyapjú ágynemű kifejezést, hogy ez a legnagyobb hidegben is hatékonyan óv meg a megfázástól, kellemes, meleg és száraz klímát teremt számodra.
De azt is tudod hogyan képes erre a gyapjú?
A "pikkelyes" felületű gyapjúszál hullámossága és rugalmassága teszi lehetővé ezt a hallatlan hőszigetelő képességet, mely egyedülálló a textilipari szálas anyagok között.
A pehelyszálak (ezek a legfinomabb szőrképletek a gyapjúban) alapvetően két rétegből állnak (mikroszkóppal vizsgálva ez jól kivehető). Az elszarusodott sejtekkel rendelkező felhámból és a hosszúkás, csavarodotton orsó alakú sejtekből álló kéregállományból. A felhám sejtjei azonban gyorsabban nőnek mint a kéreg sejtjei, a gyapjúszál tövénél lévő hámsejtek így rátolódnak a hegye felé esőkre, elhelyezkedésük olyan lesz mint a pikkelyek a hal testén (A képen ezt láthatod, kép forrása: Zilahi Márton: A textilipar nyersanyagai. Tankönyvkiadó. Budapest, 1953. 423. oldal).
A pikkelyes felhám miatt a gyapjúszálak nem tudnak teljesen egymáshoz simulni, közöttük apró rések maradnak, melyeket a legjobb hőszigetelő anyag, a levegő tölt ki.
Emellett a gyapjúszál hullámossága és rugalmassága is nagyban hozzájárul ezen légzárványok kialakulásához, biztosítja az ágynemű laza szerkezetét. A gyapjú ágyneműnek ezek miatt kiemelkedő a súlyához viszonyított hőmérséklet szigetelő képessége.