Elsőre furcsának találhatod a címet, gyapjú ágynemű télen? Mikor máskor?
A gyapjú takaró és derékalj meleg tartó képessége messze földön ismert, azonban alapanyag és szálsűrűség szerint többféle gyapjú ágyneműt is megkülönböztethetünk, illetve egyoldalas és mind a két oldalon gyapjú szövetet tartalmazó takarók is megtalálhatók a hazai gyártók kínálatában.
Tovább bonyolítja a kérdéskört a halószoba felfűtöttsége valamint a személyes hőigényed. Minden ember más-más klímában érzi ugyanis jól magát. Ezeket mind figyelembe kell venned, amikor télre vagy csak hűvösebb halószobába vásárolsz magadnak gyapjú takarót.
Úgy tapasztaltam, télre az emberek a vastagabb és sűrűbb, jobb meleg tartó képességgel rendelkező gyapjú ágyneműt szokták választani, nem pedig a radiátor feltekerésének és az esetleg "nyáriasabb" takarónak a kombinációját. Induljunk hát ki ebből.
A képlet egyszerű, minél több gyapjú anyagot tartalmaz a takaród, annál melegebb. Az egyoldalas és a kisebb sűrűségű (400-500 g/m²) kétoldalas takarók enyhe időben praktikusak, télen illetve hidegebb hálószobában pedig a nagyobb szálsűrűségű, kétoldalas gyapjú ágyneműk.
Ha igazán meleg takaróra vágysz, olyat válassz melynek mind a két oldala gyapjú szövetes. A szálsűrűség pedig legyen legalább 600 g/m². A merinó bárány és birka, láma, kasmír és egyéb gyapjú alapanyagok között érdemi különbség nincs hőtartás tekintetében.
Azt is figyelembe kell venned, minél jobb hőszigetelő a gyapjú ágyneműd, annál nehezebb is! Ezért ha lehetőséged van, látogasd fel személyesen a gyapjú szaküzletet, és tapogasd meg, próbáld ki a takarókat.
Sok sikert kívánok téli gyapjú takaród kiválasztásához!