Tippek gyapjú ágynemű vásárláshoz

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

A gyapjú ágynemű szálsűrűsége

Az 500, 600 vagy 700 g/m2 sűrűségű gyapjú a jobb?

2015. október 28. - Molnár Miklós

Miért fontos a gyapjú ágynemű sűrűsége?

A gyapjú anyag típusa, minősége mellett a szálsűrűség is nagyon lényeges, hiszen ez fogja meghatározni gyapjú ágyneműd meleg tartó képességét.

gyapju_szalsuruseg_450.jpgA gyapjúsűrűség a takaród egy négyzetméter hordozófelületére eső gyapjú mennyisége grammsúlyban megadva.

Minél nagyobb a szálsűrűsége gyapjú ágyneműdnek, annál hatékonyabb a hőszigetelése illetve a többi kedvező tulajdonsága is hatványozottabban érvényesül (nedvszívás, hőszabályozás stb.).

Magyarországon a gyapjú ágyneműk szálsűrűsége 400 és 700 g/m² közé esik. Bár én praktikusabbnak tartom a sűrűbbeket, a 600-700 grammosakat, nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a kevésbé sűrűek rosszabbak lennének (a gyapjú anyag származási helye, minősége számít inkább).

 

Melyiket válaszd? Melyik jobb?

A kérdést inkább úgy kell feltenni, melyik évszakban használnád az ágyneműt? Milyen a hálószobád hőmérséklete? Mekkora a személyes hőigényed?


bolyhositott_gyapju_takaro.jpgA zordabb téli hónapokban a 600-700 g/m²-os lehet ideális, az enyhébb tavaszi-nyári időszakban pedig a lazább sűrűségűek (450-550 g/m²). A kétoldalt gyapjúszövetet tartalmazó 450-550-as takarónál szerintem ekkor is optimálisabb az egyoldalas, bolyhosított 450-550-es, mely könnyebb és simulékonyabb.

Ezt persze nem egyszerűsíthetjük le ennyire, mindenkinek más-más klíma uralkodik otthonában, más a hálószoba felfűtöttsége, ezt is figyelembe kell venned. A jól fűtött hálóban felesleges lehet a 600-700 grammos, elég a lazább szálsűrűségű, a hűvösebb helyen viszont kötelező, ha nem akarsz fázni.

Tovább bonyolítja a dolgot, hogy mindenki más-más klímában érzi jól magát, más a hőigénye, van aki a kimondottan meleg hőmérsékletet szereti, van aki pedig jól elvan a hűvösben is. Erről se feledkezz meg amikor gyapjú takarót választasz magadnak.

A gyapjú ágynemű hőmérséklet-kiegyenlítő hatása persze megakadályozza hogy a leizzadj a sűrűbb ágynemű alatt. Én használtam már nyáron is 600-as takarómat, és nem izzadtam meg, de azért túl sok volt. Ilyenkor valóban érdemesebb az átmeneti, vékonyabb egyoldalas takarókat használni.

A bejegyzés trackback címe:

https://gyapju-agynemu.blog.hu/api/trackback/id/tr507811506

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása