Tippek gyapjú ágynemű vásárláshoz

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Szenvedélyünk, a gyapjú ágynemű

Huzattal vagy huzat nélkül használd gyapjú ágyneműdet?

A huzat használatának előnyei és hátrányai

2015. október 20. - Molnár Miklós

Sokszor kaptam meg a vásárlóktól ezt a kérdést, most néhány mondatban összefoglalnám mindazt, amit erről tudnod érdemes.

A huzat használatának előnyei és hátrányai is vannak a gyapjú ágyneműknél, tehát eléggé szubjektív a döntés, azonban én inkább a huzat nélküli használatot javaslom.

Kezdjük az előnyökkel. Bár a gyapjú öntisztuló anyag, időnként nem árt kimosni a rákerülő szöszök és egyéb szennyeződések miatt. Amennyiben huzatot teszel gyapjú ágyneműdre, az természetesen védeni fogja majd a koszolódástól, így nem kell annyit foglalkoznod a tisztításával.

A pikkelyes felületű, hullámos gyapjúszál egyik lényeges tulajdonsága a kiváló zsugorodó képesség. Használat során a gyapjú hő és nedvesség, illetve a fizikai súrlódás hatására filcesedik, nemezelődik. Az összetömörödött gyapjú agyag megőrzi kedvező élettani tulajdonságait, tehát ez nem tekinthető egyértelműen negatív dolognak.

A huzat elválasztja bőröd a gyapjú ágyneműtől, így az előbb említett dörzsölődés sem éri olyan szinten, a gyapjú filcesedése így nagyban késleltethető.

Azt gondolom, a huzat hátrányai jelentősebbek, a gyapjú ágynemű számtalan jótékony tulajdonsága ugyanis kevésbé érvényesül használatával.

Ezek közül a hőmérséklet-szabályozás csorbul leginkább, ami tulajdonképpen megakadályozza, hogy megfázz vagy leizzadj a gyapjú takaró alatt.

A gyapjú nagy hatékonysággal veszi fel a test párát alvás közben és elpárologtatja azt, egyenletes, száraz, meleg klímát nyújt neked a gyapjú ágynemű. Lassan nedvesedik és szárad, még nagy nedvességtartalomnál is száraz tapintású, így megkímél az ún. hőmérséklet változási sokktól, a reuma illetve egyéb mozgásszervi és ízületi panaszok is kisebb eséllyel alakulnak ki.

A huzatok - bármilyen anyagból legyenek is - sajnos nem rendelkeznek ezzel a különleges képességgel. Még a pamut sem, hiszen hiába kitűnő nedvszívó, a gyapjúnál említett száraz tapintás ennél már nem valósul meg.

Csak és csakis akkor tedd huzatba gyapjú ágyneműdet, ha nem kedveled a gyapjú "szőrős tapintását". Ebben az esetben válassz természetes anyagot (pl. pamut, len), mely jól átszellőzik és felveszi a verejtéket bőrödről.

A takarónál "veszélyeztetettebb" a derékalj a nemezelődés szempontjából, hiszen ezen fekszel, forgolódsz éjszakánként, így jobban igénybe van véve. A gyapjú derékaljnál és párnánál használhatsz huzatot, de a takarónál nem javasolt. 

A bejegyzés trackback címe:

https://gyapju-agynemu.blog.hu/api/trackback/id/tr707950250

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása